ابزارهای چلنگری خوزستان

کوره‌ی چلنگری،‌ محفظه‌ای با قابلیت تولید گرمای زیاد است و برای حرارت‌دهی قطعات آهن و یا فولاد کاربرد دارد. دماي كوره‌ی چلنگری، به‌طورمعمول بالاتر از oC 1300 است .
در برخی از کارگاه‌ها، از کوره‌ی چلنگری سرپوشیده‌ی دودکش‌دار استفاده می‌شود.
جنس کوره از آجر نسوز است و دیواره‌ی خارجی آن با خاک نسوز پوشانده می‌شود.

دم، دستگاهی است که هوا را به سمت زغال‌های افروخته هدایت می‌کند.
در گذشته برای ایجاد جریان هوای مورد نیاز و تنظیم آن در کوره از دم و همونه (همیان) استفاده می‌شد اما اکنون افزایش حرارت کوره‌ی چلنگری با استفاده از دستگاه دمنده‌ی برقی انجام می‌شود.

از بیلچه برای واردکردن زغال و خارج‌ساختن خاکستر از کوره استفاده می‌شود.

ابزاری است که درهنگام فرآیند حرارت‌دهی، برای جابه‌جایی قطعه‌های موجود در کوره‌ به‌کار می‌رود. انبر آتش‌کاری، اغلب دارای دسته‌ی بلند از جنس آهن است و در اشکال و اندازه‌های گوناگون کاربرد دارد.

نوعی انبر است که با آن قطعه‌های کوچک آهنی را از کوره بیرون می‌آورند و لبه‌ی بالایی دهانه‌ی آن به سمت پایین خم شده است تا قطعه‌ی آهن گداخته محکم نگه داشته شده و تغییر حالت ندهد.

نوعی انبر با فک‌های منحنی است که برای گرفتن قطعاتی مانند تیشه و کلنگ کاربرد دارد.

انبری با دهانه‌ای مدور است که در اندازه‌های مختلف بوده و برای شکل‌دهی به قسمت‌های منحنی و نگه‌داشتن قطعه‌های استوانه‌ای استفاده می‌شود.

 

یک نوع دستکش ضخیم از جنس پارچه‌ی نسوز است و برای محافظت دست‌های چلنگر از هرگونه اثرات مخرب، کاربرد دارد.

سندون، ابزاری از جنس فولاد خشک است که چکش‌کاری و شکل‌دهی قطعات آهنی و یا فولادی، روی آن انجام می‌شود.
سندون، دارای دو سر است که روی یک سر آن، تخت و روی سر دیگر، دارای انحنا است. سندون از جنس چدن یا فولاد است و روی پایه‌ای چدنی یا قطعه‌ای چوب محکم قرار می‌گیرد. 

پتک، ابزاری است که در چلنگری، برای واردکردن ضربه‌های قوی و شکل‌دهی به محصول کاربرد دارد. پتک، از دسته و وزنه تشکیل شده‌است. دسته‌ی چکش از جنس چوب و دارای ابعاد متغیر است. وزنه‌ی پتک از جنس فولاد خشک است و با توجه به کاربرد آن در چلنگری، دارای نام، شکل، ابعاد و کاربرد ویژه است و اغلب توسط خودِ چلنگر ساخته می‌شود.
به‌علت سنگینی سر پتک، نیرویی بیشتر از چکش‌های هم‌اندازه‌ی پتک به قطعه وارد می‌شود و نیرو در سطحی بزرگ‌تر توزیع می‌شود. این برخلاف چکش است که نیرو را در مساحتی کوچک متمرکز می‌کند.

 

چکش برای کوبیدن قطعه‌های آهنی/ فولادی گداخته کاربرد دارد و دو نوع است:
چکش تخت: مخصوص کوبیدن بخش میانی قطعه‌های آهنی/ فولادی است
چکش نر: از آن برای کوبیدن و صاف‌کردن کناره‌ی قطعه‌های آهنی/ فولادی استفاده می‌شود.

میله‌های فلزی از جنس فولاد خشک با درازای cm 10 تا cm 13 و ضخامت mm 5/0 تا mm 1 هستند که برای ایجاد علامت یا روزنه روی قطعه‌ی گداخته‌ی آهنی/ فولادی کابرد دارند.

یک نوع قلم فولادی دارای نوک مخروطی‌شکل است و برای برای سوراخ کردن قطعات آهنی کاربرد دارد.

یک نوع قلم فولادی با نوک پهن و تیز است و برای برش دادن قطعه‌های آهنی گداخته کاربرد دارد.

 

قطعه‌ی فولادی/ آهنی میان‌تهی است و پس از استقرار در زیر قطعه‌ی آهنی گداخته، فرآیند سوراخ‌کاری قطعه را تسهیل می‌کند.

این نوع قیچی برای برش‌دادن ورق‌های آهنی کاربرد دارد.
قیچی ورق‌بر دارای دو تیغه‌ی برنده از جنس فولاد آب‌دیده است که به‌واسطه‌ی میخ پرچ یا پیچ روی یکدیگر قرارگرفته‌اند. این ابزار در اندازه‌های گوناگون و متناسب با ضخامت‌ ورق آهنی کاربرد دارد.

 

ابزاری است که برای ساییدن، صاف‌کردن، صیقل‌دادن و تمیزکردن سطوح محصول چلنگری کاربرد دارد.
تیغه‌ی فولادی مستطیل‌شکل سوهان، در دو وجه اصلی خود دارای آج است. آج‌ها، به‌صورت دندانه‌هایی روي سطح تیغه قرار گرفته‌اند و کاربرد اصلی آنها، براده‌برداری از روی سطوح مختلف است. برحسب تعداد آج‌ها در يك سانتي‌متر (یا یک اينچ) از طول سوهان، ظريف و خشن‌بودن آن مشخص می‌شود. هرچه تعداد دندانه‌ها بيشتر باشد، سوهان ظريف‌تر و براي عمل پرداخت‌ مناسب‌تر است و برعکس.
در چلنگری، از چند نوع سوهان با اندازه‌ها و آج‌های متفاوت (متناسب با محل موردنظر)، استفاده می‌شود.

ابزاری با دسته‌ی چوبی یا پلاستیکی است که تعداد زیادی رشته‌ی فولادی ارتجاع‌پذیر در قسمت انتهایی آن به‌حالت عمودی مستقر شده‌است و برای زدودن اضافات موجود در فرورفتگی‌ها یا برجستگی‌‌های ریز محصول چلنگری، کاربرد دارد.

سنگ ریزدانه‌ای است که برای تیزکردن لبه‌ی برخی از ابزارهای چلنگری کاربرد دارد. این سنگ، درون نفت سفید نگه‌‌داری می‌شود تا سطح تماس سنگ و ابزارها درهنگام تیزکردن ابزار، روان‌تر شود.

صفحه‌ای از جنس کاغذ یا پارچه است که دانه‌های سخت ساینده (ازجنس شیشه، آهن یا کوارتز) روی آن چسبانده شده‌ و برای ساییدن و پرداخت‌کاری برخی از نقاط سطح محصول کاربرد دارد.
سنباده‌ها، براساس تعداد ذره‌های ساینده‌ در هر واحد سطح و درنتیجه ¬ریزی و درشتی ذرات، شماره‌گذاری و درجه‌بندی می‌شوند. شماره‌ی پایین‌تر دلیل بر وجود تعداد ذرات کمتر در هر واحد سطح است.

اره، بری برش‌دادن قطعه‌های چوبی دسته‌ی برخی از محصولات چلنگری کاربرد دارد.

تیشه، برای تراشیدن و آماده‌سازی دسته‌ی چوبی برخی از محصولات مانند داس و کارد کاربرد دارد.

Scroll to Top