محصولات ترکه بافی خوزستان

ساختار ظاهری محصولات

محصول تپ‌، با استفاده از شاخه‌های باریک درخت بادام کوهی به‌صورت دستی با فرم‌ها، اندازه‌ها و کاربردهای گوناگون تولید می‌شود.
فرم‌های اصیل محصولات تپ خوزستان، با کاربرد آنها در منطقه‌ی تولید کاملاً تناسب داشته و مختص به همین منطقه‌ی جغرافیایی هستند.
به‌علت استفاده از شاخه‌های چوبی در ساختار تپ، این محصول دارای استحکام زیاد است.

ساختار بافت محصول تپ

محصول تپ‌، دارای استحکام کافی و تعادل و تقارن فیزیکی است و ممکن است از لحاظ ساختار ظاهری دارای کف، بدنه، درپوش، دسته و پایه باشد. این اجزا دارای بافت و ظاهری متناسب با کارکرد نهایی هستند.

انواع محصولات ترکه‌بافی خوزستان

از نظر شکل ظاهری، محصول تپ شامل سه نوع است:
الف- محصول مسطح: این نوع محصول، مسطح و فاقد دیواره است؛ مانند انواع زیرداغی.
ب- محصول حجم‌دار: این نوع محصول دارای حجم است و به شکل درب‌دار و یا بدون درب بافته می‌شود.

نمونه‌های رایج محصول ترکه‌بافی خوزستان

رایج‌ترین محصولات تپ خوزستان، شامل موارد زیر است:
پیش‌دستی، طِوَق [tevaq] (سینی بزرگ)، ظرف سبزی، ظرف نان، ظرف میوه، ظرف نگه‌داری تخم‌مرغ، گلدان، سبد گل، نوعی پالاینده به‌نام سله [sala] برای آبکشکردن برنج، نوعی سبد برای جابه‌جایی ماکیان به‌نام کوروک [koruk]، زیرداغی، انواع سبدهای بزرگ و کوچک درب‌دار و بدون درب، انواع ظروف پذیرایی، سبد لباس و …

کاربردهای محصولات ترکه بافی

در استان خوزستان، مهم‌ترین کاربرد محلی محصولات ترکه‌بافی، برای آبکش‌کردن برنج، شستن گندم و حبوبات، خشک‌کردن کشک، حمل صیفی‌جات و میوه‌جات، لانه‌ی مرغ کُرچ (کُرک)، نگه‌داری نان و … است.

امروزه محصولات تپ خوزستان، علاوه‌بر کاربردهای محلی یادشده، به‌طور معمول به‌عنوان ظروف نگه‌داری و یا حمل برخی از مواد غذایی، ظروف پذیرایی از مهمان و یا برای تزیین در دکوراسیون فضاهای داخلی کاربرد دارند. نام هریک از محصولات تپ، بیانگر جنبه‌ی کاربردی آن نیز هست. اغلب محصولات تپ، دارای کاربرد چندگانه هستند. شکل ظاهری و اندازه‌ی هریک از محصولات از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر نوع کاربرد آنها است.

Scroll to Top